ciban.gen.tr https://www.ciban.gen.tr Çıban, Çıban Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, ciban.gen.tr Sat, 25 Jan 2014 00:00:00 +0000 Wed, 18 Sep 2019 00:00:00 +0000 60 Şark Çıbanı Nedir https://www.ciban.gen.tr/sark-cibani-nedir.html Thu, 29 Nov 2018 15:29:29 +0000 Şark çıbanı nedir, kan emmeleri sırasında dişi tatarcıklarla yani sivrisineklerle bulaşan Leishmania parazitinin neden olduğu bir hastalıktır. Ülkemizde en fazla Çukurova bölgesinde görülür. Bunun farklı normlar Şark çıbanı nedir, kan emmeleri sırasında dişi tatarcıklarla yani sivrisineklerle bulaşan Leishmania parazitinin neden olduğu bir hastalıktır. Ülkemizde en fazla Çukurova bölgesinde görülür. Bunun farklı normları bulunmaktadır. Gün içinde kan emerek dolaşan tatarcıklar, geceleri kuytu yerlerde bulunurlar. Şark çıbanı ayrıca cinsel ilişkiyle, kan nakli ve plasenta yoluyla da oluşabilir. Buna şark çıbanı denmesi daha çok doğuda görülmesinden kaynaklanır. Ayrıca yıl çıbanı olarak ta bilinir. Çünkü iyileşmesi yaklaşık 1-2 yılı bulur. Bu rahatsızlıkla mücadele edilmesi için, mutlaka tatarcıklarla etkin bir mücadele planı yapılmalıdır.

Şark çıbanı türleri

Bu rahatsızlık ciltte oluşur. % 90 kadarı akut formda olur. Şark çıbanı kuru ve ıslak türde olabilir.

Kuru türde olan ısırıktan 2 ayla 1 yıl sonrasında ciltte basit böcek ısırığı normunda başlar. Bu şekilde meydana gelen kırmızı renkteki kabarıklık ortalama 6 ayda büyüme gösterir. Giderek ortası yara şeklini alır. Bu yaranın üzeri oldukça zor kalkan kabukla kaplıdır. Çoğunlukla tek olur ve bunun içinde fazla sayıda parazit bulunur. Aynı anda birden çok ısırıkla çok sayıda lezyonda gelişebilir. Üzeri giysiyle kaplı olmayan yaraların iyileşmesi 1 yılı bulur.

Islak türde olanlarda tatarcığın kanı emdiği yerde büyük bir sivilceye benzer kızarıklık meydana gelir. Bunun etrafı kabarık olur. Oldukça kısa sürede kabarıklık büyür ve yara şekline gelir. Şark çıbanı sert ve ağrılı hale gelir. Komşu alanlarda bulunan lenf bezlerinde büyüme olabilir. Bunlar 2-6 ayda iyileşir, ancak iz bırakırlar.

Şark çıbanının kronik türde olanında belirtiler iyileşmeden yıllarca devam eder.

Şark Çıbanı Nedir

Şark çıbanı tedavisi

Şark çıbanı kolay tedavi edilen bir rahatsızlık değildir. Hastalarda 2-3 hafta devam eden bir tedavi sürecinde ancak % 20-30 oranında bir iyileşme sağlanabilir. Öncelikle şark çıbanı teşhisinin yapılması için, biyopsiye ihtiyaç duyulabilir. Öldürücü bir hastalık olmamasına rağmen, tedavi edilmediğinde deride yaşam boyu iz bırakan bir rahatsızlıktır. Tedavi uygulanan hastalarda ise, % 95 oranında 1-2 yıl içinde iyileşme sağlanabilir. Tedavi uygulanmazsa % 95 oranında hastalarda iz bırakarak iyileşebilir. Genellikle % 5 oranında hastalarda kronik bir hale gelebiliyor. Oluştuğu yere göre ayrı etkileri olabilir. Göz kapağında çıkan şark çıbanı göz kuruluğu ve körlüğe neden olabilir, dudaklarda çıkarsa damar yapısını bozduğundan, kalıcı şişlik bırakabiliyor. Bu yüzden şark çıbanında iz kalması istenmiyorsa, mutlaka kronikleşmeden erken tedavi edilmelidir. Özellikle şark çıbanının üzeri kabuk başlamadan tedaviye başlanmalıdır.

]]>
Çıban Nedir https://www.ciban.gen.tr/ciban-nedir.html Thu, 29 Nov 2018 16:46:32 +0000 Çıban nedir, çıban deride meydana gelen ağrılı ve apselere denir. Bunlara bakteriyel enfeksiyon, fronkül gibi isimlerde verilir. Çıban deride genellikle kıl keseciğinden ya da yağ bezi kanalından giren staphylococus Çıban nedir, çıban deride meydana gelen ağrılı ve apselere denir. Bunlara bakteriyel enfeksiyon, fronkül gibi isimlerde verilir. Çıban deride genellikle kıl keseciğinden ya da yağ bezi kanalından giren staphylococus aureus adlı bakteriden kaynaklanır. Elle dokunulduğunda oldukça sert bir his verse de, aslında içi irinle dolu bir oluşumdur. Bu irinli oluşum çevre sinirlere baskıya neden olur, iltihabın meydan gelmesini sağlar. Çıbanların oluştuğu yerler genellikle sürtünmenin olduğu yerler yani boyun, kulak, yüz, kol ve bacaklardır. Ancak vücutta her yerde oluşabilir. 

Çıban orta kısmında kıl ostiumuna uyan bölgede  beyaz ya da gri bir tıkaçla ortaya çıkan fındık ya da ceviz büyüklüğünde oluşabilen akut inflamasyonla ortaya çıkar. Zaman içinde tıkacı atılır, içinde bulunan irin boşalır. Büyük boyda olanlarda ise, müdahale ile drenaj yapılmalıdır. Bazen lokal, bazen de sistemik etkenlerden dolayı fazla sayıda çıban oluşabilir. Genellikle yüzeysel oluşsalar da, iç organlarda da görülebilirler.

Çıban nasıl oluşur

Kılın çıkış yerinden içeriye giren mikrop, yağ bezesine ulaşır. Bu aşamada kişinin vücut direnci düşük olursa, üremeye başlar. Zaman geçtikçe yangı yerinde olan damarlarda bolca akyuvar toplanır. Bunların stafilokoklarla savaşması sonucunda, her ikisi de ölür. Bu yüzden bölgede iki organizmanın atıkları birikmeye başlar. İlerleyen aşamalarda yağ bezlerinin hücrelerinin parçalanmasıyla burada yalancı bir kese oluşur. Buna müdahale edilmediği takdirde, sızıntı kesenin içinde hızla akmaya devam eder. Büyüyen kese genellikle yumuşak ve direnci olmayan cildin yüzeyine doğru ilerler. Bu çıbanın baş göstermesi olarak tanımlanır. İlk olarak çıbanın küçük bir sivilce gibi ortaya çıktığı görülür. Giderek çevresinde kızarma izlenir. Bundan sonra sivilcede büyüme, bölgede küçük bir kabarma ortaya çıkar. Kabarıklığın orta tarafında beyaz irinli bir kütle oluşur. Bu çıbanın özüdür. Yüze ve dudak kenarlarında ortaya çıkan çıbanlar, başka yerlerde oluşanlara göre daha tehlikeli olur.

Çıban Nedir

Çıban belirtileri nelerdir

İlk başta hafif bir kızarıklık, şişkinlik, bölgesel ateş, iltihap görünümü oluşur. Vücutta yorgunluk, hastalık, açlık olması, aşırı kilo kaybının  olması çıbanların oluşması açısından uygun ortam hazırlamaktadır.

Çıban tedavisi nasıl yapılır

Çıban ya kendiliğinden patlayarak boşalır ya da cerrahi olarak müdahale edilerek drenajla boşaltılır. Müdahaleden önce çıbanın üzeri gazlı bezle örtülmeli ve mikropların istilasına karşı korunmalıdır. Önce antiseptik solüsyonlarla temizlenen çıbanlara, antibiyotik tedavisi uygulanır. Gerektiği takdirde boşaltılan yerin sağlam dokularla kapatılması önlenerek, yeniden irin toplanmasının önüne geçilebilir. Çıbanın oluşumu başlangıçta fark edilirse, hemen antibiyotik tedavisi uygulanarak çıbanın meydana gelmesine engel olunabilir. Özellikle şeker hastalarında ortaya çıkan çıbanlar oldukça iltihaplı ve büyük olduğundan, kolay kapanmaz. Çıban tedavisi genellikle cerrahi müdahalenin yapılmasını gerektirir.

]]>
Çıban Ameliyatı https://www.ciban.gen.tr/ciban-ameliyati.html Fri, 30 Nov 2018 11:11:11 +0000 Çıban ameliyatı, küçük bir operasyonla apsenin içindeki irinin boşaltılma işlemidir. Apse, pus, abscess, apse, irin ya da halk arasında çıban diye bilinen bu oluşumlar vücudun her yerinde birikebilen iltihabi ve öl Çıban ameliyatı, küçük bir operasyonla apsenin içindeki irinin boşaltılma işlemidir. Apse, pus, abscess, apse, irin ya da halk arasında çıban diye bilinen bu oluşumlar vücudun her yerinde birikebilen iltihabi ve ölü hücreler toplamıdır. Bu şekilde vücutta enfeksiyon meydana geldiğinde, bunun ortadan kaldırılması ya da sınırlandırılması için, vücut tarafından bölgeye saldırganlar hücreler gönderilir. Burada hücrelerle, mikroplar arasında çatışma başlar. Bunun sonucunda biriken mikrop ve hücre atıkları enkaz havuzu oluşturarak, apse loju meydana getirir. Yani vücut bu bölgeyi karantinaya alır, etrafında apse duvarı denilen kalın bir duvar oluşturur. 

Apse tedavisinde apsenin oluşmasından sonra sadece antibiyotiklerin kullanılması yararlı değildir. Bunun nedeni antibiyotiklerin apsenin çevresindeki kalın duvarı aşamaması ve içeriye girememesidir. Bir kısım antibiyotik molekülü buraya girse bile, apsenin ortadan kalmasına yardımcı olamaz. Burada oluşan sert kitle yani antibiyoma oldukça ağrılı olur. Apsenin oluşmasından sonra tedavi edilmesi sadece lokal anestezi uygulanarak, apse drenajı yani çıban ameliyatı yapılması gerekir. Bunun ardından tedaviye ilaçlara devam edilir.

Çıban Ameliyatı

Çıban ameliyatı nasıl yapılır

Bu küçük bir operasyon olmasına rağmen, çıban ameliyatında hijyene oldukça önem verilmelidir. Bu nedenle önce çıbanın olduğu bölge dezenfekte edilir. Hastanın acı duymaması için, lokal anestezi uygulanır. Daha sonra çıbanın olduğu yerde küçük bir kesi açılır. Buradan hafif basıyla apsenin içi iyice boşaltılır. Gerekirse kalan irinin iyice boşalmasını sağlamak amacıyla, çıbanın kapanması bir süre önlenebilir. En son olarak çıbana pansuman yapılarak, üzeri temiz bir gazlı bezle kapatılır. Bölgenin enfeksiyon kapmaması amacıyla hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır. Bölge iyileşinceye kadar, belirli aralıklarla temizlik ve pansuman devam edilir.

]]>
Çıban Neden Çıkar https://www.ciban.gen.tr/ciban-neden-cikar.html Fri, 30 Nov 2018 23:46:59 +0000 Çıban neden çıkar, cilt sorunları toplamda yaygın olarak görülür. Genellikle cilt sorunları kişilerde ölüm riski yaratmasa da, oldukça rahatsızlık veren, sıkıntılı bir sorundur. Bu daha çok kıl bezciklerini e Çıban neden çıkar, cilt sorunları toplamda yaygın olarak görülür. Genellikle cilt sorunları kişilerde ölüm riski yaratmasa da, oldukça rahatsızlık veren, sıkıntılı bir sorundur. Bu daha çok kıl bezciklerini etkileyen, cildin altında irinli acılı şişkinlerle oluşan çıbanlarda etkilidir. Çıban kırmızı ve acılı yumrular şeklindedir. Bazıları birkaç günde iyileşirken, bazıları iki haftayı bulan bir iyileşme süreci geçirebilir. Cildin her yerinde çıban oluşabilir. Özellikle yüzün, koltuk altının, boynun, kaba etlerin etkilendiği görülür. Terleme ve sürtünme çobanın ortay çıkışına etken olur. Bazen şişkinlik şeklinde kümelenme yaparlar. Ağrılı ve acı veren enfeksiyonlar, herkesi etkilese de, şeker hastalarında, bağışıklık sistemi zayıflayanlarda, cildinde akne gibi sorunları bulunanlarda daha risklidir.

Çıban belirtileri ve bulguları nelerdir

Genellikle ani ve acı verici şekilde gelişen, pembe, kırmızı renkli, çapı 1-25 cm olan yumru şeklindeki çıbanların etrafındaki ciltte de kızarıklık, şişme olabilir. Çıbanın içi 24 saat içinde iltihapla dolar. 5-7 gün içinde büyür ve acısı daha fazla artar. Sonuçta patlayarak akmasını sağlayan beyaz sarı uç ortaya çıkıncaya kadar çok büyüyebilir. Ortalama birkaç haftada çıbanların içi temizlenir. Küçük boyda olanlar, yaraya dönüşmeden iyileşse de, büyüklerde iz kalabilir. Bazen ateşle birlikte etkili olur. Bazen de aralıklı olarak yeniden tekrarlar. Kenarları genellikle kızarık ve iltihaplı olur.

Çıban neden oluşur

Çıbanlar çoğunlukla kılların çıktığı kıl bezciklerin birisinde ya da birden fazlasında stafilokok bakterilerinin enfeksiyon oluşturmasıyla meydana gelir. Normalde boğazda, ciltte, burun boşluklarında barınan bakteriler, menenjit, zatürre, idrar yolu enfeksiyonu, kalbin içindeki enfeksiyon olan endokardit gibi rahatsızlıklardan sorumludur. Hastane enfeksiyonları, gıdalardan  kaynaklanan bazı hastalıklardan da bu bakteriler sorumludur.

Çıbanların oluşumuna neden olan bakteriler genellikle ciltteki bir kesikten, çizik ya da yarıktan içeriye girer. Bu aşamada nötrofil denilen özelleşmiş akyuvarlar savaşmak için bu bölgede toplanır. Bu iltihaplanmaya, akyuvar ve bakterilerin atıklarının birikmesiyle irin oluşumuna neden olur.

Çıban Neden Çıkar

Çıban oluşumu için risk faktörleri nelerdir

Herkeste çıban oluşumu görülebilir. Ancak bazı haller riski artırıcı bir etkendir. Bunlar;

 • Genel sağlığın bozulması
 • Diyabet hastalığı
 • Sıkan ya da aşındıran giysiler
 • Akne, dermatiti gibi cilt rahatsızlıklarının olması
 • Bağışıklığı bastıran ilaçların uzun süreli kullanımı çıban oluşumu riskini arttıran etkenlerdir.

Çıban tek ve küçük olduğunda bununla baş etmek daha kolay olabilir. Fakat yüzde, omurgada çıkan çıbanlar için tıbbi destek alınmalıdır. Şişliğin hızla kötüye gitmesi ve acısının artması, büyük olan, 2 haftada iyileşmeyen ve ateşe neden olan, sıkça tekrarlayan, yayılan, kan dolaşımına giren enfeksiyonun varlığı halinde mutlaka doktora gidilerek tedaviye başlanmalıdır. Çıban tıbbi bakım gerektiren bir sağlık sorunudur.

]]>
Rüyada Çıban Görmek https://www.ciban.gen.tr/ruyada-ciban-gormek.html Sat, 01 Dec 2018 08:31:11 +0000 Rüyada çıban görmek, rüya sahibi için kurtuluşa ermeye, yaşamında mutlu ve huzurlu olmaya, sağlıklı olup, keyfinin yerinde olmasına işaret eder. Bu rüya kişinin bütün korkularından, alışkanlıklarından, etraf Rüyada çıban görmek, rüya sahibi için kurtuluşa ermeye, yaşamında mutlu ve huzurlu olmaya, sağlıklı olup, keyfinin yerinde olmasına işaret eder. Bu rüya kişinin bütün korkularından, alışkanlıklarından, etrafında bulunan hayırsız, uğursuz, yüzsüz ve arsız kişilerin kötülüklerinden, kinden ve nefretten, kendi zaaflarından kurtulacak, kendini hafiflemiş hissedecek, böylece daha rahat bir yaşamı olacaktır. Bu rüyayı gören kişiler yaşamlarında yeniliğe, canlılığa, iyileşmeye, tazelenmeye ve rahatlığa hazır olmalıdır. Rüya bu şekilde güzellikleri haber vermektedir.

Rüyada çıban patlaması görmek, rüya sahibi açısından oldukça hayırlıdır. Bu rüyayı gören kişilerin dertleri, sıkıntıları, hastalıkları sona erecek, yaşantısı olumlu şekilde değişecektir. Bu rüya kişinin yaşamına olumlu açıdan yeni değişimler katacaktır. Tüm sıkıntılar bir anda yok olacaktır. Değişim zamanı bu kişiler için yakındır. Bu nedenle rüyayı gören kişilerin sevinmesi gerekir.

Rüyada çıban çıktığı görmek ise, yine rüya sahibine güzel ve hayırlı gelişmeleri haber vermektedir. Bu kişilerin gelirlerinde artış, şansları açık olacaktır. Kısmet açıklığını işaret eden bu rüya, kişinin mal varlığında artışa delalet eder. Kendisinin bile düşünemediği kadar fazla kazanca, mala işaret eder.

Rüyada çıban sıkmak ise, rüya sahibini bekleyen güzel olaylara, mutlu olmaya işaret eder. Yaşanan kötü günlerin artık geride kalacağını, mutlu olmaya neden olacak haberlerin alınacağını, isteklere kavuşma vaktinin geldiğini müjdeleyen bir rüyadır. Endişelerden kurtulma zamanının geldiğini, korkuların sona ereceğini, daha şanslı bir yaşam sürüleceğini işaret eder.

Rüyada Çıban Görmek

Rüyada başkasında çıban görmek, rüya sahibinin isteklerine kavuşmasının artık zamanı geldiğini, güzel günlerin yakın olduğunu işaret eder. Bu kişiler mutluluğun kapısını aralamıştır. Her şey düzene girecek, mutlu olmamak için bir bahane kalmayacaktır. Çıbanı tanıdığı bir kişide görmek, bir yakınından destek alınacağını, yabancı bir kişide görmek rüya sahibinin iyi dostları olduğunu işaret eder.

Rüyada dudakta çıban görmek, güzel olayların kapıya geldiğini işaret eder. İş yaşamında, aile yaşamında başarılı olunacağını işaret eden bir rüyadır. Rüya sahibinin geçim sıkıntısı çekmeyeceğini, artık parasızlık nedeniyle sıkıntıya girmeyeceğini, rızkını kazanmak için zorlanmayacağını, özellikle borçları olanlar için yeni kazanç kapılarının açılacağını işaret eder. Bu rüya huzur ve keyfin yerinde olacağını işaret eder.

]]>
Çıban Duası https://www.ciban.gen.tr/ciban-duasi.html Sun, 02 Dec 2018 07:18:32 +0000 Çıban duası, çıban vücudun pek çok yerinde çıkabilir. Bunun için öncelikle tıbbi destek alınması gerekir. Ayrıca evde uygulanacak yöntemlerle çıbanların yok edilmesi için destek verebilirsiniz. İnanarak, kalpt Çıban duası, çıban vücudun pek çok yerinde çıkabilir. Bunun için öncelikle tıbbi destek alınması gerekir. Ayrıca evde uygulanacak yöntemlerle çıbanların yok edilmesi için destek verebilirsiniz. İnanarak, kalpten okunacak dualarla Allah'a sığınabilirsiniz. Düzenli olarak okunacak dualarla cildinizde çıkan çıbanlara, sivilcelere karşı koyabilirsiniz. Allah-u Teala gönülden istediğiniz, içtenlikle yaptığınız dualarınızı geri çevirmeyecektir. Vücudunda çıban çıkan kişilerin okuyabileceği çeşitli dualar vardır. Bu duaların arasında olanların bazılarını sizlere verelim;

Çıbanların, sivilcelerin yok edilmesi için;

Vücudunuzda çıkan çıbanlara, sivilcelere her gün (7) şer defa okumanız gereken ayet şöyledir;

"Senesimuhu ale'l hurtum. İnna belevnaküm kema ashabe'l cenneti iz aksemu leyesrimünneha ve la yestesnun. Fetafe alehha taifu'm mi!r Rabbike ve hum naimune. Feeshebat ke's Sariym." (Kalem, 68: 16-20)

Başka bir dua;

"Allahümme musağğıral kebiri ve mükebbires Sağğir ma bi."

Anlamı: " Ey büyük olanı küçülten, küçük olanı büyüten Allah'ım. Bende olanı da küçült"

Bu duayı Peygamber Efendimizin eşleri arasında olan biri elinde çıkan çıbana, sivilceye okumuştur. "Bu duayı ben okudum, bendeki sivilce, çıban söndü." demiş olduğu rivayet olunur.

Çıbanları, sivilceleri yok etmek için;

Vücudunda devamlı olarak çıban çıkan, sivilceleri olan kişiler Buruç suresini okumalıdır. Bunu alışkanlık haline getirirseniz, cildinizdeki bu sorunlardan kurtulmanız kolaylaşır.

Sabah kalkınca sağ işaret parmağınızı dilinizle ıslatın. Parmağınızı çıbanın çevresine 3 defa daire şeklinde dolandırın. Bundan sonra parmağınızı yeniden dilinizle ıslatarak, bu defa çıbanın üzerine sürün. Bunu belirli bir süre devam ettirirseniz çıbandan kurtulursunuz.

Besmele çekerek iğde ağacından bir dal koparın. Buna Allah'ım bu dal nasıl kurursa, çıban, sivilcelerde kurursun diye dua ederseniz, en kısa zamanda bu dertten kurtulursunuz. 

Çıban Duası

Siyah saplı bir bıçağı çıbanın üzerine koyarak, Kalem suresinin 12-20 ayetlerini yedişer defa okuyun.

Taha Suresinin 105-16 ve 107. ayetlerini çıbanın üzerine okuyarak mesh edin. Aynı zamanda bunu ayetleri temiz bir tabağın içine yazarak, içine zeytinyağını koyun. Çıbanı bu zeytinyağı ile mesh edebilirsiniz.

Tuz parçasının üstüne 1 defa Fatiha, 3 defa İhlas suresini okuyarak, tuzu çıbanın üzerine sürün. Sonra tuzu bir yere gömün.

Her gün abdestli olarak, 3 adet kağıdın üzerine "Erdi" yazın. Bunların her birine sabahları 3 defa İhlas, 1 defa Fatiha suresi okuyun. Daha sonra çıbanın üzerine sürerek, kağıdı yakın. Bunu 3 gün tekrarlayın.

Kuru soğanı ortadan ikiye bölerek, üzerine tuz serpin. Soğan sulanınca üzerine besmele çekerek, "Tebbet ve Fil" surelerini okuyun. Bunu çıbanın üzerine üfleyerek, gezdirin. Tez zamanda Allah'ın izniyle çıbandan kurtulursunuz.

]]>
Kan Çıbanı https://www.ciban.gen.tr/kan-cibani.html Sun, 02 Dec 2018 08:39:31 +0000 Kan çıbanı, vücutta kıl diplerinde ve etrafında oluşan iltihaplı lezyonlardır. Bu tıpta fronkül olarak tanımlanır. Bazen ter bezlerindeki iltihaplanma da kan çıbanı oluşumuna neden olabilir. Kan çıbanı genellik Kan çıbanı, vücutta kıl diplerinde ve etrafında oluşan iltihaplı lezyonlardır. Bu tıpta fronkül olarak tanımlanır. Bazen ter bezlerindeki iltihaplanma da kan çıbanı oluşumuna neden olabilir. Kan çıbanı genellikle stafilokok adlı mikroorganizmanın etkisiyle oluşur. Genellikle giysilerin ciltle temas ettiği alanlarda oluştukları gözlenir. Bu nedenle en fazla bileklerde, sırtta, omuzda, kaba etlerde, ensede, yüzde, burunda, boyunda kan çıbanı oluşabilir. İlk belirtisi ciltteki kaşıntıdır. Kaşıntının giderek acıya dönüşmesi ve etkilediği alanın genişlemesiyle birlikte, bölgede kızarıklık başlar. Giderek bölgede sertlik oluşur, elle dokunulduğunda sıcaklık hissi gelir.

Kan çıbanında kıl ağzında irin belirgindir. Bu oluşumda kırmızı şişkinlik ve ağrı belirgindir. Bazı kişilerde ateşin yükselmesiyle birlikte, etraftaki lenf bezlerinde şişme ortaya çıkabilir. Kan çıbanının olgunlaşmasıyla birlikte içindeki irinin bir bölümü akar. Boşluk oluşan alanda iyileşmeyle birlikte iz kalabilir. Bazı hastalarda ise, kan çıbanı iyileşirken, başka bölgede yenisi çıkar. Bu yayılma fronküloz olarak tanımlanır.

Vücutta en fazla dış kulak yolunda, tırnak kenarlarında oluşan kan çıbanlarında ağrı olur. Burun çevresinde ve dudaklarda oluşan çıbanlar daha tehlikelidir. Bunun sebebi bu alanlardaki kan ve lenf damarlarının kafa içiyle irtibat halinde olması, menenjit ve damar tıkanıklığı riski oluşturmasıdır. Bu hastaların daha özenli bir şekilde takip edilmesi, dinlenmelerinin sağlanması gerekir. Yüz hareketlerinin kısıtlanarak, etkin bir tedavi uygulanmalıdır.

Kan Çıbanı

Kan çıbanı olgunlaşmadan sıkılmamalıdır

Kan çıbanı oluşmasına neden olan mikropların kana karışması halinde, vücutta başka bölgelerde apse, kemik iltihabı, böbrek iltihabı, kalbin iç yüzünde iltihap meydana gelebilir. Bu nedenle çıbanlar özenle takip edilmeli ve içindeki irin boşaltılmalıdır. Henüz yeni başlamış, olgunlaşmamış olan çıbanlar sıkılmaya çalışılmamalıdır. Bu yapıldığında çıbanın içindeki mikropların etraftaki kılcal damarlara girmesi ve kan dolaşımı sayesinde vücuda yayılması kolaylaşır. Bu tehlike çanlarının çalmasına neden olabilir.

Olgunlaşmayan çıbanlar için, sıcak suya batırılan bezle pansuman yapılmalıdır. Bu iltihabı dağıtmaz, toplamasına neden olursa, çıban merhemi kullanılmalıdır. Kara merhem olarak bilinen kremi çıbanın üzerine koyarak, üzerine sıcak bir bez kapatılır. Bu durumda çıban kendiliğinden akarsa, cerrahi müdahaleye gerek kalmaz. İrini akan kan çıbanlarına binde birlik rivanol çözeltisi ya da oksijenli su kullanılarak pansuman yapılır. Bunun üzeri yeniden kara merhem sürülerek kapatılır. Bu aşamada hissedilen ağrı için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Özellikle B vitamini bakımından zengin bira mayası, B kompleks vitaminlerinin kullanılması yararlı olur. Evde 100 gram tereyağı ve 50 gram kükürtle elde edilecek merhemle de kan çıbanının akıtılması sağlanabilir. Kan çıbanı genellikle bağışıklık sisteminin zayıflaması halinde oluştuğundan, öncelikle vücut direnci sağlanmalıdır. Düzenli beslenme sayesinde çıban oluşumundan korunmak mümkün olabilir.

]]>
Koltuk Altında Çıkan Çıban https://www.ciban.gen.tr/koltuk-altinda-cikan-ciban.html Mon, 03 Dec 2018 05:34:24 +0000 Koltuk altında çıkan çıban, çıban vücudun her yerinde çıkabilen iltihaplı lezyonlardır. Koltuk altında çıkan çıbanlarda ilk önce kıl diplerinde ve çevresinde sivilce şeklinde oluşur. Kıl dibinde meydana gele Koltuk altında çıkan çıban, çıban vücudun her yerinde çıkabilen iltihaplı lezyonlardır. Koltuk altında çıkan çıbanlarda ilk önce kıl diplerinde ve çevresinde sivilce şeklinde oluşur. Kıl dibinde meydana gelen iltihap bağ dokusuna yayılım gösterir. Burada düğümlenme ve fistül iltihaplanmaya neden olarak fibröz oluşumuna neden olur. Bunlar giderek iltihaplanmanın artmasıyla sert yapıdaki çıbanlara dönüşür. Çıban giysilerin temas ettiği, bu şekilde cildin sürtündüğü alanlarda daha kolay çıkar.

İlk dönemde koltuk altında mercimek büyüklüğünde olan düğüm iltihaplıdır. Bu derinlere yayılarak, apse olumuna neden olur. Giderek rengi koyulaşır ve şişer. Bu şekilde ağrılı, kaşıntılı koltuk altı yaralarına hidraedentis denmektedir. Yağ bezelerindeki iltihaplanma nedeniyle kıl köklerini ve kıl etrafını etkileyen sivilceyle başlayan ve bağ dokusuna yayılan çıbanlar oldukça bulaşıcıdır. Erkekleri ve kadınları eşit oranda etkiler.

Koltuk altında çıkan çıban için alınacak önlemler

Bu konuda yapılan araştırmalarda vücutta asidoza ve iltihaplanmaya neden olabilen peynir tüketiminden kaçınılmalıdır. Bu kişiler bağırsaklarda hasara, mineral ve vitaminlerin, aminoasitlerin alınması engelleyen kahve, kolalı içecekler ve siyah çay tüketmemelidir. 6 ay süreyle et ve et ürünleri yenmemeli, yemeklerde az miktarda yeşil salata, meyve, yoğurt, sebze çorbaları tüketilmelidir. Et ve et ürünleri de peynir gibi vücutta asidoza neden olur.

Koltuk Altında Çıkan Çıban

Özellikle akşam yemeklerinde hayvansal gıdalar, hamur işleri, tahıl ürünleri tüketilirse, bunlar yeterince sindirilemez ve sorunların oluşmasına neden olabilir. Hamur işleri vücutta yağ oluşturan bir etkendir. Nişasta şekere dönüşmekte, şeker ise yağa dönüşerek vücutta depolanmaktadır. Et ve et ürünleri, peynir iltihap oluşumunda etkilidir. Bunların fazla miktarda tüketilmesi halinde, içerdikleri yağ ve proteinin etkisiyle aside dönüşürler. Bu asidin nötr hale getirilmesi açısından, daha fazla oranda vitamin ve mineral alınmalıdır. Asit ve mineralin birleşimi cüruf oluşumuna neden olmakta, bunlarda içerdikleri virüs ve mantarlar nedeniyle, vücutta toksik madde üretiminde etkili olmaktadır.

Koltuk altında çıkan çıban oldukça acı vericidir. Bu bölge daha fazla ter bezi içerdiğinden, sürtünme sırasında ağrı artmaktadır. Bu çıbanın iyileşmesini geciktiren bir unsurdur. Bu nedenle koltuk altının temiz ve kuru tutulması, giysilerle fazla temas etmemesi sağlanmalıdır. Beslenme düzenine de dikkat ederek, çıbanın kısa sürede iyileşmesi sağlanmalıdır.

]]>
Kalçada Çıban https://www.ciban.gen.tr/kalcada-ciban.html Tue, 04 Dec 2018 04:39:37 +0000 Kalçada çıban, ciltte zayıf alanlardaki kıl köklerinde başlayan kan çıbanı, fronkül diye bilinen iltihaplı oluşumlardır. Vücutta her bölgede etkili olabilirler. Özellikle kalçada kaba etlerde giysilerle temas ede Kalçada çıban, ciltte zayıf alanlardaki kıl köklerinde başlayan kan çıbanı, fronkül diye bilinen iltihaplı oluşumlardır. Vücutta her bölgede etkili olabilirler. Özellikle kalçada kaba etlerde giysilerle temas eden bölgede yaygın şekilde görülür. Bunun dışında koltuk altı, kasık arası, bilekler, yüz, burun, ense, boyun gibi alanlarda da çıbanların olması yaygındır.

Kalçada çıban nasıl belirti verir

Kalçada çıban çıkmasında etken bakteri stafilokok kıl köklerinden girerek, bölgede iltihap oluşumuna neden olur. Tipik bir görünümü olduğundan, gözle bir teşhis edilebilir. Kişide kaşıntılı hastalıkların olması, fazla kilolu olma, aşırı kıllı olma, cildin fazla yağlı olması, aşırı terleme, direncin düşmesine neden olacak şeker hastalığı, kanser tedavisi, alkolizm gibi unsurlar kalçada çıban oluşumunu kolaylaştırır. İlk başlangıçta ağrılı ve kırmızı bir şişlik olarak oluşan, 3-4 gün içinde içi beyaz sarı cerahatli olan baş veren çıbanların 1 hafta içinde başındaki tıkacın açılmasıyla içinin boşalması yaygındır. İrin boşaldıktan sonra ağrı giderek azalır ve 4-5 günde bölgede iz bırakarak iyileşme gözlenir.

Sürekli tekrarlayan kalçada çıban nedenleri araştırılmalıdır

Hastalarda çıban sürekli olarak tekrarlıyorsa, bu durumda şeker hastalığı başta olmak üzere diğer risk faktörleri araştırılmalıdır. Kalçada çıban başlangıç aşamasında uygun antibiyotikli merhemler, bitkisel ürünlerle kısa zamanda olgunlaştırılarak, iltihabın akıtılmasıyla tedavi edilebilir. Bu dönemde çıban çıkan bölgenin temiz tutulması, çıbanın yayılmasına da engel olur.

Kalçada Çıban

Kalçada çıban olgunlaşmadan kesinlikle sıkılmamalıdır

Kalçada çıban olgunlaşma döneminde yani başın oluştuğu, içindeki irinin arttığı dönemden önce kesinlikle sıkılmamalı, üzerine basınç uygulanmamalıdır. Bu durumda bakteriler kılcal damarlar aracılığıyla kan dolaşımına katılır ve diğer alanlara yayılabilir, kan zehirlenmesi denilen ciddi sorunlara neden olabilir. Kıl köklerinin yüzeysel iltihabı olan küçük irinli oluşumların tedavisi kolayca yapılabilir. Bunları zedeleyebilen her türlü etken çıbanların yayılmasını kolaylaştıracaktır. Bu yüzden giysi tahrişi dahil olmak üzere, çok dikkatli olunmalıdır. Bunların birden fazla çoğalarak bir araya gelmesi sonucunda şirpençe denilen aslan pençesi denilen çıbanlarda meydana gelebilir. Bunlar tek çıbandan daha yavaş ilerleme gösterir ve kişilere daha fazla rahatsızlık verir. Bu nedenle mutlaka doktora giderek, tıbbi destek alınmalıdır. Cerrahi olarak çıbanın içindeki iltihap boşaltılmalı, antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.

]]>
Çıban Patlatma https://www.ciban.gen.tr/ciban-patlatma.html Tue, 04 Dec 2018 13:37:30 +0000 Çıban patlatma, çıbanlar vücutta herhangi bir bölgede meydana gelen iltihaplı oluşumlardır. Genellikle kıl diplerinde başlayan iltihabın nedeni streptokok bakterisidir. Enfeksiyonun artmasıyla birlikte çıban iyice s Çıban patlatma, çıbanlar vücutta herhangi bir bölgede meydana gelen iltihaplı oluşumlardır. Genellikle kıl diplerinde başlayan iltihabın nedeni streptokok bakterisidir. Enfeksiyonun artmasıyla birlikte çıban iyice sertleşir, sarı renkli baş verir. Çıban patlatma ancak çıbanın olgunlaşmasından sonra  söz konusu olabilir. Ancak çıbanın olgunlaştıktan sonra kendiliğinden boşalması daha uygundur. Buna rağmen halk arasında çeşitli aletler kullanılarak çıbanlar patlatılır. Bu hem enfeksiyonun başka yerlere bulaşmasına, vücutta yeni çıbanların çıkmasına neden olur, aynı zamanda çıbandaki enfeksiyonun ilerlemesine neden olabilir. Çıbanın içindeki iltihabın yüzeye kadar çıkması, beyaz sarı renkte baş vermesi halinde, zaten kendiliğinden çıban patlar. Bu durumda çıbana müdahale edilerek riske girilmemelidir.

Çıban patlama doğru mudur

Çıbanların henüz olgunlaşmadığı zamanda kesinlikle patlatılmaması gerekir. Özellikle parlak kırmızı renkte olan, çok ağrılı çıbanlara bu şekilde müdahale edilmemelidir. Bu çıbanlar patlatılmaya çalışılsa bile patlamazlar. Henüz olgunlaşmadığı için, çevredeki kılcal damarlara yayılan enfeksiyon sonucunda, bakteriler kan dolaşımına girer. Bunun neticesinde kan zehirlenmesi, böbrek problemleri gibi ciddi sorunlar yaşanabilir.

Çıban Patlatma

En doğru yaklaşım çıbanın iyice olgunlaşmasının beklenmesidir. Gerekirse bunun için bitkisel çözüm yollarına başvurulabilir. Közde pişirilen kuru soğan çıbanın üzerine sarılabilir. Kara merhem denilen çıban merhemi sürülebilir. Bu tür uygulamalar çıbanın kısa sürede olgunlaşarak, baş vermesini sağlayacaktır. Çıban patlatma bu şekilde desteklenirse, zaten kendiliğinden olur. Çıbanın içindeki iltihap dışarıya akar. Bundan sonra çıbanın üzeri antibiyotik merhem sürülerek, temiz bir gazlı bezle kapatılmalıdır. Hijyene çok önem vermek gerekir. Çünkü enfeksiyon oluşursa, bölgede şişlik ve kızarıklık devam eder. Üstelik çıbanın verdiği acı ve ağrı hafiflemez.

]]>
Şark Çıbanı https://www.ciban.gen.tr/sark-cibani.html Wed, 05 Dec 2018 08:35:48 +0000 Şark çıbanı, bir tür sivrisinek olan tatarcıkların kan emmesi sırasında Leishmania denilen paraziti bulaştırmasıyla ortaya çıkan çıban türüdür. Bu çıbanlar dünyada belli iklim bölgelerinde görülür. Daha Şark çıbanı, bir tür sivrisinek olan tatarcıkların kan emmesi sırasında Leishmania denilen paraziti bulaştırmasıyla ortaya çıkan çıban türüdür. Bu çıbanlar dünyada belli iklim bölgelerinde görülür. Daha çok doğuda etkili olduğundan, bu isimle anılır. Ancak Bağdat çıbanı, Antep çıbanı, Diyarbakır çıbanı ve yıl çıbanı olarak ta bilinir. Yıl çıbanı denmesinin nedeni de, rahatsızlığın iyileşme süresinin 1-2 yılı bulmasındandır. Dünyada Akdeniz ve Ortadoğu'da yaygın olarak görülmekte, ülkemizde ise en fazla Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde etkili olmaktadır. Tatarcık denilen sivrisinekler aracılığı ile bulaşan paraziti bazen kara sineklerde bulaştırabilir. Aynı zamanda cinsel ilişkiyle ve kan nakliyle bile bulaştığı görülebilir. Yaşamında bir defa şark çıbanı oluşan kişilerde, tekrar bu çıban görülmez. Şark çıbanından korunmak amacıyla, tatarcıklar ve sineklerle etkin bir mücadele uygulanmalıdır. Hijyene uyulması ve sineklerden uzak kalınmalıdır.

Şark çıbanı nasıl oluşur

Bu çıbanın oluşmasına neden olan parazitin vücuda girmesiyle birlikte 15 günle, 16 ay arasında ciltte küçük birkaç milimetre boyunda pembemsi bir leke ortaya çıkar. Genellikle tek olarak görülse de, bazen çoklu olarak ta gözlenebilir. Zamanla bu leke daha belirgin bir hal alır. Rengi giderek kırmızı renge döner. Tedaviye başlanmadığında, giderek ortasındaki yara sert bir kabuk haline dönüşür. Bu durumda hastalarda ancak iz kalarak iyileşebilir. Bu iyileşme ancak 1-2 yılda gerçekleşir. Eğer kabuklanma olmadan tedaviye başlanırsa, iz kalmadan iyileşme şansı vardır. Erken tedaviyle % 95 oranında iyileşirken, tedavi edilmediğinde hastalarda % 95 oranında iz bırakarak iyileşebilir.

Şark Çıbanı

Şark çıbanı tedavisi

Şark çıbanı ölüme neden olmasa da, kişide yaşam boyu kalıcı ize neden olabilir. Ayrıca ortaya çıktığı bölgeye göre farklı etkileri olabilir. Göz kapağında şark çıbanı olursa, bu göz kuruluğuna neden olduğu gibi, nadiren körlüğe bile sebep olabilir. Dudaklarda oluşursa, hastanın damar yapısını bozduğundan kalıcı şişliklerin olmasına neden olur. Ayrıca tedavi edilmeyen hastalarda kronikleşebilir. Bu % 5 kadar hastada etkili olur.

Şark çıbanı en fazla yüzde burunda, çene ve yanaklarda, kol ve boyun gibi açık alanlarda görülür. Tedavi sırasında üzeri giysilerle kapatılmayan alanlarda 1-2 yılda iyileşebilir. Kabuklanan şark çıbanında, kabuk yerinden kaldırılırsa altında çivi belirtisi denilen çıkıntılar görülür. Bunlar ciltte iz kalmasına neden olur.

Tedavide yaranın içine atebrin, emetin şırıngaları tatbik edilir. Bunun dışında antimon bileşikler, neostibosan, amfoterisin B türündeki ilaçların damardan, kastan verilmesi yöntemi de tedavide etkili olur. Yaranın üzerindeki bakteri enfeksiyonunun giderilmesi içinde, sulfonamidler ve antibiyotikler kullanılabilir. Şark çıbanının düzeli olarak temizlenmesi, pansuman edilerek, üzerinin temiz bir gazlı bezle kapatılması da gerekir.

]]>
Kara Çıban https://www.ciban.gen.tr/kara-ciban.html Thu, 06 Dec 2018 05:17:58 +0000 Kara çıban, basilus antrasis adındaki bakterinin neden olduğu, şarbon, çoban çıbanı, antraks olarak ta bilinen bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Sığır, beygir, koyun gibi otçul hayvanlarda aniden ortaya çıkan, insa Kara çıban, basilus antrasis adındaki bakterinin neden olduğu, şarbon, çoban çıbanı, antraks olarak ta bilinen bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Sığır, beygir, koyun gibi otçul hayvanlarda aniden ortaya çıkan, insanlara da bulaşabilen bir hastalıktır. Doğrudan hayvanlarla temas ya da hayvan ürünleri aracılığıyla insanlara bulaşan mikroorganizma, ciltte girdiğinde kara çıban adı verilen oluşum, kan dolaşımına girmesiyle kan zehirlenmesi sepsis ile iç organ lezyonları ortaya çıkar. Hayvanların mikroorganizmalı etlerinin tüketilmesi insanda ağır bağırsak hastalıklarına yol açar. Hayvanlarda vücut sıcaklığında yükselme, dalakta şişme, kanın katran gibi koyulaşması, pıhtılaşma özelliğini yitirmesi gibi belirtiler görülür. 

Hastalığa neden olan basilin spor formudur. Kişinin vücuduna girdikten sonra bu vejetatif forma dönüşmekte ve hastalığın etkileri görülmeye başlanmaktadır. Bu yüzden kara çıban nedeniyle yaşamını kaybeden insanlara ve hayvanlara otopsi yapılması yasaktır. Çünkü hastalığı oluşturan etkenlerin sporlanması söz konusudur. Bunlar 30-60 yıl süreyle canlılığını muhafaza edebilir. Kadavra açılmazsa, etkenlerin vejetatif formda kalmasıyla birkaç günde ölmesi sağlanır.

Sıcak kanlı hayvanlardan en fazla koyun, domuz ve sığırda görülen hastalık, genç hayvanlarda yaşlılardan daha yaygındır. Kara çıbanın yayılışında stres, iç parazitler, kötü bakım, uzun yolculuklar, aşırı sıcak ve soğuk, yorgunluk, açlık gibi etkenler rol oynar. Özellikle sıcak, bataklık ve rutubetli alanlarda daha görülür. Gereken önlemler alınmadığı takdirde, büyük kayıplar ortaya çıkabilir.

Kara çıban, şarbon genellikle meslek hastalığı olarak etkili olur. Hayvanlarla ilgilenen köylülerde, veterinerlerde, dericilerde daha yaygın görülebilir. Hastalıklı hayvanlarda solunum güçlüğü, sendeleme, ayakta durmakta zorlanma, halsizlik ve titreme görülür. Kısa sürede ölüm gerçekleşir. Ölümün hemen öncesinde, sonrasında hayvanın ağzında, burun ve makatından kanlı akıntı gelir. Bu hastalığın kanın pıhtılaşma özelliğini bozmasından kaynaklanır. Vücut ısısında artma, süt veriminde azalma, gebe hayvanlarda yavru atmaya etken olur. Şark çıbanı sonucu ölümle biten bir rahatsızlıktır.

Kara Çıban

Kara çıban insanlarda nasıl belirti verir

İnsanlarda deriden giren basil, orta kısmı yuvarlak, etrafı irinli kara kabarcık denilen çıbanı oluşturur. Hastanın ölümünden 2-3 saat içinde cilt siyah renge dönüşür. Bu rahatsızlık iç organ şarbonu ile deri şarbonu olarak sınıflandırılır. Akciğer ve bağırsaklarda iç organ şarbonu görülür. Deride oluşan türünde kara kabarcık, şark çıbanı oldukça kötü bir ödeme neden olur. İnsanlarda en fazla deri şarbonu yani şark çıbanı görülür.

Kara çıban özellikle cildin açık yüzeylerinde görülür. Daha çok yüzde, burun, eller ve ayaklarda etkili olur. Kapalı deride görülmesi daha nadirdir. Bulaşan bölgede yanma ve kaşıntı, pise ısırığı gibi kırmızı küçük bir nokta belirir. Bu giderek kabarır, büyüyerek ortası irinleşmeye başlar. İçindeki sıvıda bulanıklaşma, kahverengiye dönme etkili olur. Çapı 6-9 cm olur, hastada baş ağrısı, iştahsızlık ve halsizlik görülür. Daha sonra sıcaklık düşmeye başlar, yaradaki siyah kabuk kösele gibi sertleşmeye başlar.

Kara çıbandan korunma nasıl sağlanır

Bu rahatsızlık hayvanlardan insanlara bulaşır. Korunmayı sağlamak için, hayvanın hastalığı yok edilmelidir. Hasta olanlar öldürülür, daha sonra yakılarak ya da kireçli çukura gömülerek ortadan kaldırılır. Bu çukurlar oldukça derin olmalıdır. Çünkü böcek ve solucanlarla hastalık sporları yüzeye taşınabilir. Hayvanlar sporların olduğu otlaklardan uzak tutulmalıdır. Hastalık sporlarının olduğu otlar, ahır atıkları, gübreler mutlaka yakılmalıdır. Bu hastalık yün ve deriden de bulaşabilir. Bu nedenle şüpheli olan her şey yok edilmelidir. Hasta kişilerde kullanılan pansuman araçları da yakılmalı, aletler mutlaka sterilize edilmelidir.

]]>
Çıban Çeşitleri https://www.ciban.gen.tr/ciban-cesitleri.html Thu, 06 Dec 2018 15:14:10 +0000 Çıban çeşitleri, çıbanlar deride farklı büyüklüklerde oluşabilen irinli kabarıkların genel adıdır. Sağlıklı kişilerin cildi çoğu bakteriye karşı doğal bağışıklık kazanmıştır. Yani bakterilerin çoğ Çıban çeşitleri, çıbanlar deride farklı büyüklüklerde oluşabilen irinli kabarıkların genel adıdır. Sağlıklı kişilerin cildi çoğu bakteriye karşı doğal bağışıklık kazanmıştır. Yani bakterilerin çoğu cilt tabakasının altına ulaşamadığından, kıl kökünden içeriye inemez. B bölgede çoğalmaya başlar. Direnç kırıldığında ya da travmalar nedeniyle bakteriler iltihaba neden olur. Çıbanlar farklı şekillerde olabilir. Her birinin oluşma nedeni bakterilerdir.

Çıban çeşitleri nelerdir

Kan çıbanı: Bu çıbanlar kıl dibinin ve etrafının derin şekilde iltihaplanmasıyla oluşur. Bunlara tıpta fronkül denir. Bazen ter bezlerinin de iltihaplanması söz konusu olur. Bu tür çıbanların ortaya çıkmasında stafilokok denilen mikroorganizmalar etkili olur. Çıbanların en fazla ortaya çıktığı alanlar giysilerin ciltle temas ettiği alanlarda yani sırta, koltuk altında, bilekte, kaba etlerde, ensede daha fazla görülür. Kan çıbanı ciltte kaşıntıyla başlar. Daha sonra kaşıntı ağrıya döner ve büyür. Giderek kıl etrafı kızarmaya, şişmeye ve sertleşmeye başlar. Bu oluşuma dokunulursa, sıcaklık hissedilir. Kıl dibinde irin birikir. Bu giderek kırmızı şişkinliğe dönüşür, ağrı etkisi artar. Hastalarda ateş yapabilir, etrafta lenf bezleri şişme yapabilir. Birkaç günde çıban akmaya başlar. Burada boşluk oluşur. Zamanla bu boşluk doldurulur ve oluşan çıban iz bırakarak iyileşmeye başlar. Bazen çıbanlardan biri iyileşir, bir başkası çıkar. Bunlar bütün vücuda yayılarak fronküloz oluşturur. En fazla dış kulak yolu, tırnak çevresi ve ensede oluşan çıbanlar ağrıya neden olur. Burunda ve dudak çevresinde oluşan çıbanlar daha tehlikelidir. Burada olan kan ve lenf damarları kafa içiyle irtibatlı olduğundan, daima menenjit ve damar tıkanıklığına neden olma olasılığı bulunmaktadır. Bu hastalar özenle takip edilmeli, dinlenmeleri sağlanarak, yüz hareketleri kısıtlanmalıdır. Hemen tedavi edilerek iyileşme sağlanmalıdır.

Çıbana neden olan mikropların kana karışması yüzünden vücudun başka alanlarında apse, böbrek iltihabı, kalbin iç yüzünde iltihap, kemik iltihabı ortaya çıkabilir. İlk başta tam sertleşmeyen çıbanların sıkılması yanlıştır. Bu mikropların etrafta olan kılcal damarlara yayılması ve kan dolaşımına girmesiyle vücuda yayılmasına neden olur. Bu daha ciddi sorunlara neden olur. Tam olgunlaşmayan çıbanlara sıcak suya batırılan bezle pansuman yapılmalıdır. İltihap toplanması devam ederse, çıbana siyah merhem konularak sıcak bezle kapatılır. Çıban kendiliğinden akarsa, cerrahi müdahaleye gerek kalmaz.

Çıban Çeşitleri

Şirpençe: Kan çıbanının birden fazla sayıda bir arada olması, derine ve çevreye doğru genişlemesiyle karbonkül ya da şirpençe oluşur. Çıbanlar burada çok sayıda olmasına rağmen, tekmiş gibi görünür. Oldukça sert olur, dokunmada ağrı hissedilir. Hastada ateş, halsizlik, titreme, baş ağrısı etkisi görülür. Birkaç günde oluşum yumuşatır, iltihap dışarıya akar. Genellikle hastalarda çıban yeri ciltten ayrılır, geriye zamanla kapanacak bir yarar yeri kalır. Bazen mikroplar kana karışır ve ölüm olabilir. Ciltteki çıbanlarda ilk aşamada kabuklar kaldırılır. İrinleşme geçene kadar antiseptik sıvılarla pansuman yapılır. Bu alana günde birkaç defa sıcak kompres yapılmalıdır. Antibiyotikli pomatlar kullanılır. İlk başlayan çıbanlar için kara merhem yumuşama sağlar. Gergin ve derin şirpençe için cerrahi girişim gerekir. Bunun ardından antibiyotik tedavisi uygulanır. Sık tekrarlayan çıbanlar açısından hastanın değerlendirilmesi ve nedenlerin belirlenmesi gerekir. Çünkü şeker hastalığı gibi etkenler bağışıklık sistemini bozacağından, çıbanların ortaya çıkması kolaylaşır.

Şark çıbanı: Halep çıbanı, yıl çıbanı gibi adlarla anılan bir çıban türüdür. Bunlar belli iklim yerlerinde görülür. Özellikle doğuda ve güneydoğuda yaygındır. Leishmania tropica denilen kamçılı parazit bu çıbanın oluşmasına neden olur. Hastalığın bulaşması tatarcık denilen sinekle ya da]]> Çıban Tedavisi https://www.ciban.gen.tr/ciban-tedavisi.html Thu, 06 Dec 2018 16:19:29 +0000 Çıban tedavisi, çıbanlar vücutta çeşitli bölgelerde genellikle bakteriler nedeniyle ortaya çıkan irinli sert oluşumlardır. Çoğunlukla ölümcül olmasalar da, bazen komplikasyonlara neden  olabilirler. Çünkü bakt Çıban tedavisi, çıbanlar vücutta çeşitli bölgelerde genellikle bakteriler nedeniyle ortaya çıkan irinli sert oluşumlardır. Çoğunlukla ölümcül olmasalar da, bazen komplikasyonlara neden  olabilirler. Çünkü bakterilerin kan dolaşımına karışarak, vücudun içinde ilerlemesi kan zehirlenmesine ve ölüme kadar neden olabilir. Bu yüzden çıban tedavisine gecikilmeden başlanmalıdır. İlerleyen çıbanlarda vücut ısısı ve tansiyonda düşme, kafa bulanıklığı, kan pıhtılaşma sorunları, ciltte kanama gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler acilen tedavi edilmediğinde ölümcül etkiler olabilir. Çıbanların önlenmesi amacıyla vücuttaki kesik yerleri hemen temizlenmeli, sabunlu suyla yıkanmalıdır. Sıkı giysiler giyilmemeli, yağlı ve şekerli besinlerden kaçınılmalıdır. Protein alımı azaltılmalı, meyve ve sebze ağırlıklı beslenilmelidir. Çıban tedavisinde hastaların uyguladığı kişisel bakım, tamamlayıcı tedavi ve cerrahi girişim ön plana çıkmaktadır.

Çıban tedavisinde kişisel bakıma önem verilmelidir

Çıbanın başlangıcında bölgenin ıslak bezle kompres yapılması gerekir. Bunun belli aralıklarla yarım saat boyunca uygulanması gerekir. Mümkün olursa bezin ılık tuzlu suyla ıslatılması tavsiye edilir. Bu sayede şişlikler daha hızlı iner, irin daha çabuk akar. 1 litre kaynar suyun içine 1 çay kaşığı tuz ilave edilerek tuzlu su hazırlanabilir. Bunun dayanılabilecek kadar soğutulması yeterlidir. Çıbanın günde 2 defa yıkanması, ardından antibiyotik merhem sürülerek bandajla kapatılması gerekir. Çıbanın kesinlikle sıkılmaması ve koparılmaması gerekir. Bu uygulama enfeksiyonun yayılmasına neden olabilir. Eller çıbanla temas edildikten sonra yıkanmalıdır, Enfeksiyonlu yerlere temas eden giysiler, havlularda yıkanmalıdır.

Çıban Tedavisi

Çıban tedavisinde tamamlayıcı tıp

Bazı hastalardaki çıbanlarda uygulanan bitkisel uygulamalar çıbanın etkilerini hafifletebilir, iyileşmeyi hızlandırabilir. Bunların içinde özellikle çay ağacı yağı antiseptik, antifungal ve antibiyotik etkilere sahiptir. Şişliğin üzerine günde birkaç defa yağın tatbik edilmesi yeterli olur. Ancak bazılarında alerjik etkilere neden olabileceğinden, mutlaka bir uzmana danışılarak çay ağacı yağının kullanılması gerekir. Hemaopatik devalar denilen iyileşme yönteminde, özellikle hepar sülfür, silika gibi maddeler bulunur. Bunlar doğal gıda satan yerlerden temin edilebilir. Papatya, kızıl karanfil, lavanta gibi bitkilerde bakteri enfeksiyonunda etkili olur. İçeriğinde kaygan karaağaç, hatmi çiçeği olan pomatlarda iltihabı hafifletir. Ancak her türlü bitkisel ürün kullanılmadan önce uzmana danışılmasında yarar vardır.

Çıban tedavisinde cerrahi girişim

Büyük çıbanlarda, kendiliğinden irini boşalmayan çıbanlarda cerrahi girişim gerekli olur. Hastaya lokla anestezi yapılarak, çıbanın kenarından küçük bir kesi açılarak iltihap boşaltılır. İrinin tamamen boşaltılmasının ardından pansuman yapılarak, bölge kapatılır. Daha sonra enfeksiyonun önlenmesi amacıyla antibiyotik tedavisine başlanır.

]]>
Çıban Nasıl Geçer https://www.ciban.gen.tr/ciban-nasil-gecer.html Fri, 07 Dec 2018 09:20:30 +0000 Çıban nasıl geçer, çıban kıl kökü kesesine ya da yağ bezesine girip bu bölgede biriken bakteriler nedeniyle oluşan iltihaplı, içi irinli yapıdır. Toplumda yaygın görülen cilt sorunlarından biridir. İlk başta Çıban nasıl geçer, çıban kıl kökü kesesine ya da yağ bezesine girip bu bölgede biriken bakteriler nedeniyle oluşan iltihaplı, içi irinli yapıdır. Toplumda yaygın görülen cilt sorunlarından biridir. İlk başta küçük pembemsi kırmızı kabarıklık şeklinde başlayan, gittikçe içi sarı irinle dolu bir şişliğe ulaşan çıbanı geçirmek için, öncelikle hijyen bir ortamın sağlanması gerekir. Çıban genellikle kendiliğinden içini boşaltan bir yapıdır. Ancak sertliği gitmeyen, irini akmayan çıbanların tek tedavisi cerrahi müdahaledir. Bunun dışında çıbanın olduğu alan temiz tutulmalı, etrafa bulaşmaması için özenli davranılmalıdır. Steril bir aletle çıbanın içi akıtılabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda çıbanın üzerinde oluşacak kabuğun kaldırılması halinde, başka yerlere yayılan enfeksiyonun yayılmasını ve tekrar çıkmasını tetikler. Bu nedenle içi akıtılsa bile, bölgeye antiseptik ilaçlarla pansuman yapılmalıdır.

Çıbanın geçmesi için nelere yapılabilir

Beslenme çıbanların geçirilmesi için, en önemli unsurlardan biridir. Çıbanlar sürekli olarak tekrarlıyorsa, çıbanları geçirmek için özellikle antibiyotik içeriği olan sarımsak tüketimine önem verilmelidir. Sarımsak hem antibiyotik madde içermekte, hem de kanı temizleme özelliğine sahip bir besindir. Bunu yemeklerin içinde kullanabileceğiniz gibi, direkt olarak ta tüketebilirsiniz.

Çıbanın ilk çıktığı yayılma aşamasında güzel avrat otu kullanarak, çıbanın ilerlemesine engel olabilirsiniz. Hem çıban büyümez, hem de geçmesini sağlarsınız.

Çıban Nasıl Geçer

Çıbanı geçirmek için bilinen yöntemlerden biri de, bir uzman desteğiyle barut kullanılmasıdır.

Çıban tedavisinde kullanılacak bitkisel çaylarında yararı olur. Özellikle lavanta, limon, papatya, kekik bitkilerinin karışımıyla hazırlayacağınız çayla çıbanın olduğu alanı düzenli olarak silebilirsiniz. Bir süre sonra çıbanın etkisi ortadan kalkacak, içindeki irinli madde boşalacaktır.

Çıban oluşumunu önlemek, çıbanı tedavi etmek için, gün içinde 3 defa tarçın çayı ya da kekik çayı içebilirsiniz. Ekinezya çayı da bu konuda tavsiye edilen bitkisel çaylardan biridir. Bu bitkisel çaylar bağışıklık sistemini güçlendirerek, bakterilerin vücutta çıban oluşturmasına engel olur. Kanı temizleme etkileri nedeniyle bakterilerin kan zehirleme etkisi de engellenmiş olur.

Çıbanların fazla büyük olmayanları için, evde bu yöntemleri uygulayarak tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz. Önemli olan çıbanın olduğu yerin temiz tutulmasıdır. Bu hem vücudunuzun başka yerinde çıban çıkması önler, hem de çıbanın daha kolay geçmesini sağlar.

]]>
Çıban İçin Bitkisel Çözüm https://www.ciban.gen.tr/ciban-icin-bitkisel-cozum.html Sat, 08 Dec 2018 04:53:22 +0000 Çıban için bitkisel çözüm, çıban ciltte yaygın şekilde görülen irinli lezyonlardır. Ciltte oldukça sert, ağrılı ve kırmızı renkte şişlikle ortaya çıkarlar. Enfeksiyona neden olan genellikle streptokok bakte Çıban için bitkisel çözüm, çıban ciltte yaygın şekilde görülen irinli lezyonlardır. Ciltte oldukça sert, ağrılı ve kırmızı renkte şişlikle ortaya çıkarlar. Enfeksiyona neden olan genellikle streptokok bakterisidir. En fazla saç köklerinde, yüzde, koltuk altı, boyun, kalça, omuz ve sırt gibi alanlarda etkili olur. Daha çok giysilerin sürtündüğü alanda oluşurlar. Bunların tedavisi de oldukça uzun süreli devam edebilir. Çıbanın farklı türleri olduğundan, bazılarının bir yıl bile süren tedavi süreci bulunmaktadır. Kişilerin bağışıklık sistemi zayıfladığında çıbanın ortaya çıkışı daha riskli olur. Çıbanın tedavisinde tıbbi yöntemlerin dışında, bitkisel çözüm yolları da kullanılabilir. Bu destekleyici tedavi çıbanın etkisini yitirmesine, yeniden oluşmamasına yardımcı olabilir.

Çıban için bitkisel çözüm önerileri

Sıcak kompres yapılması: Bu uygulama çıbanın yumuşamasına faydalı olur. Bu etkiyle çıbanın içinin boşalması kolaylaşır. Çıbanın içindeki irin boşaltıldığında, geçmesi daha kolaydır. Hem ağrısı azalır, hem de iyileşir. Bunun için;

 • 3-4 litre sıcak su
 • Temizleme bezi
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • Hafif bir sabun ve ılık su

Önce ılık su ve yumuşak bir sabun kullanılarak, çıbanın olduğu bölge temizlenir. Sıcak suyun içine tuz ilave edilir. Temizleme bezi bu suyla ıslatılır ve sıkılarak, çıbanın olduğu yere sıcak kompres yapılır. Temizleme bezi bölgede 10-15 dakika tutulur. Her defasında bez iyice temizlenmelidir. Bunu günde 3-4 defa tekrarlamanız gerekir.

Çay ağacı yağı: Bu yağ antibiyotik özelliğiyle, anti bakteriyel ve anti fungal özelliğiyle cilt sorunlarına iyi gelir. Özellikle mantar ve sedef hastalığında kullanılan çay ağacı yağı, çıbanlar içinde etkilidir. Uygulama sırasında çıbanların olduğu bölge ılık suyla yıkanır. Çıbanın olduğu yer birkaç damla çay ağacı yağıyla silinir. Cildiniz hassas bir yapıdaysa, yağı suyla birlikte seyrelterek kullanabilirsiniz. Daha sonra çıbanı bandajla sarın. Bunu yaparken ellerinizin temiz olmasına özen göstermelisiniz. Çıban bulaşıcı olduğundan, hijyene çok önem verilmelidir. Bu uygulama günde 2-3 defa yapılmalıdır.

Tespih ağacı (Neem bitkisi): Hint leylak olarak ta bilinen tespih ağacı çıbanlar için bitkisel çözümlerden birisidir. Bu bitkinin anti bakteriyel, antioksidan, anti fungal, anti ülser, anti viral etkisi bulunmaktadır. Diş, cilt, enfeksiyon ve iltihap sorunlarında kullanılabilir. Çıbanlar için bir avuç tespih ağacı yaprağını sıcak suyla birlikte demleyin. Bunu çıbanın olduğu bölgeye sürün.

Çıban İçin Bitkisel Çözüm

Keten tohumu: Havanda dövülen keten tohumunu balla birlikte karıştırın. Bu lapayı çıbanın üzerine satın. Bu şekilde çıbanın irini akacak ve kuruyacaktır.

Kara boynuz otu: Un haline gelene kadar dövülen ya da robottan çekilen kara boynuz otu tohumlarını çıbanın olduğu bölgeye sarın.

Kudret narı: Kudret yağı yağını günde 2-3 defa çıbanların üzerine sürebilirsiniz.

Kuru üzüm, iç yağı: Kuru üzümle sığır iç yağını merhem kıvamında karıştırın. Bunu bir süre çıbanın üzerinde bekletirseniz, içindeki iltihabı akıtacaktır.

Marul: Lapa haline gelinceye kadar dövülen marul yaprakları çıbana sarılır. Bunu suyun buharında haşlanmış marul yapraklarıyla da yapabilirsiniz.

Ardıç bitkisi: Ezdiğiniz ardıç dallarını, iyice kaynatın. Bu suyun içinde ıslattığınız bezi çıbanın üzerine sarın.

Çıban için bitkisel çözüm önerilerinde hedef çıbanın yumuşaması, olgunlaşarak içindeki iltihabın akıtılmasıdır. Bitkisel önerileri genellikle haricen çıbana uygulanır. Düzenli olarak yapılırsa, kısa sürede çıbandan kurtulabilirsiniz.

]]>
Çıban Kremi https://www.ciban.gen.tr/ciban-kremi.html Sat, 08 Dec 2018 23:08:48 +0000 Çıban kremi, vücudun değişik yerlerinde meydana gelen çıbanların içindeki irinin akıtılmasını sağlayan, çıbanları olgunlaştıran, halk arasında kara merhem olarak ta bilinen bir kremdir. Bu kremin amacı çıban Çıban kremi, vücudun değişik yerlerinde meydana gelen çıbanların içindeki irinin akıtılmasını sağlayan, çıbanları olgunlaştıran, halk arasında kara merhem olarak ta bilinen bir kremdir. Bu kremin amacı çıbanların olgunlaşması, baş vererek içinde biriken irinin akıtılmasını sağlamaktır. İhtiyol pomad olarak bilinen çıban kreminin içeriğinde % 10 İhtiyol, 5 80 vazelin ve 5 10 lanolin bulunur. Çıban tedavisinde içeriğindeki irin kendiliğinden akıtılmazsa, cerrahi müdahale yapılması gerekir. Bu nedenle henüz daha fazla yayılmayan, içinde fazla iltihap toplanmayan başlangıç aşamasındaki çıbanlar için, çıban kremi kullanılması yararlı bir uygulamadır.

Çıban kremi içeriğindeki İhtiyol ham petrol özelliğine sahip karışımın sülfürik asitle muamele edilmesiyle suda çözünür hale getirilmiş olan halidir. Özellikle ciltteki akne, egzama ve apseli oluşumlar için oldukça yararlı bir merhemdir. Çıban tedavisinde de etkin bir rolü bulunmaktadır. Erken aşamada çıban üzerine tatbik edildiğinde, çıbanın yeterince olgunlaşmasını hızlandırır. Bu şekilde ciltten tamamen emilen çıban kremi kara merhemin içeriğinde aynı zamanda yüksek miktarda kükürt bulunur. Bu yüzden idrardaki kükürt miktarının artmasına neden olduğu bilinmektedir. Bu yüzden doktor tavsiyesiyle kullanılması önerilir.

Çıban kreminin etkinliği

Ciltteki kronik iltihaplanmalarda, çıban ve sivilcelerin olgunlaşması, içlerindeki irinin temizlenmesinde kullanılan tıbbi bir kremdir. Bu kremin anti enflamatuar özelliğinin yanı sıra, anti mikotik, anti bakteriyel, anti seboreik, anti puritik, anti ekzamatöz etkileri de vardır. Bu nedenle çıban tedavisinde doktor tarafından önerilir. Çıban kreminin ilk başlangıçta kullanılması halinde, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan çıbanın içi boşaltılabilir.

Çıban Kremi

Çıban kremi nasıl kullanılır

İlk aşamada çıbanın olduğu bölge iyice sabunlu suyla yıkanarak, kurutulmalıdır. Daha sonra çıbanın üzerine çıban kremi sürülerek, üzeri temiz bir gazla bezle kapatılır. Ancak bölgenin hava almasına engel olmamak için, çok sıkı bandajlamamak gerekir. Bunu ilk günlerde günde 2 defa yapmak yeterlidir. Çıbandan iltihap çıkmaya başladığı zaman, uygulamayı günde 1 defa yapmak yeterli olur. Bu esnada çıbanı kesinlikle sıkmamak, iltihabın kendiliğinden akmasını sağlamak gerekir. Çıban kremi yani kara merhem kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. Özellikle hamile kadınlarda ve çocuklarda kullanılmaması tavsiye edilir.

]]>
Çıbana Ne İyi Gelir https://www.ciban.gen.tr/cibana-ne-iyi-gelir.html Sat, 08 Dec 2018 23:28:59 +0000 Çıbana ne iyi gelir, çıban kıl yuvasının ya da yağ bezindeki iltihaplanma sonucu oluşur. Bunun sebebi genellikle streptokok bakterisidir. Bağışıklık sistemi zayıflarsa, her zaman buna maruz kalınabilir. Vücutta en Çıbana ne iyi gelir, çıban kıl yuvasının ya da yağ bezindeki iltihaplanma sonucu oluşur. Bunun sebebi genellikle streptokok bakterisidir. Bağışıklık sistemi zayıflarsa, her zaman buna maruz kalınabilir. Vücutta en fazla görüldüğü alanlar yüz, ense, kaba etler, burun, sırt ve omuzdur. Çıban ortası sarı, beyaz renkte iltihaplı, acılı kırmızı renkte şişlikler şeklinde ortaya çıkar. İltihap arttıkça şişlik iyice sertleşir. Bazıları iyice olgunlaşınca kendiliğinden iltihabı boşaltsa da, bazılarına müdahale gerekebilir. Müdahale bitkisel çözümlerle ya da tıbbi olarak cerrahi müdahale edilmesi yoluyla olabilir. Erken aşamada şifalı bitkiler, çıban merhemi çıbanın hızla olgunlaşmasına yardımcı olabilir.

Çıbana iyi gelen öneriler

 • Karakafes, karaağaç ya da galabak bitkileriyle yapılacak kompres çıbanın olgunlaşmasına ve iltihabın akmasına yardımcı olabilir. Bu bitkilerin kurutulmuş olan herhangi birisinden 2 yemek kaşığı alarak, kaynar suyun içinde demleyebilirsiniz. Bu suyla çıbana kompres yapın. Kısa sürede çıbanın olgunlaştığını ve irinin aktığını göreceksiniz.
 • Çay ağacı yağı ve karahindiba kökünün suyu kullanılarak çıbanın temizlemesi de çıbanların tedavi edilmesinde yararlı bir uygulamadır.
 • Vücudunuzda çıkan çıbanlar için çam sakızı ve sinirli ot yaprağından yararlanabilirsiniz. Çıbanın üzerine bir miktar çam sakızı koyun. Bunun üzerine sinirli ot yaprağı sarın. Bunlarda çıbanın hızlı bir şekilde olgunlaşmasını sağlayacaktır.
 • Çıbanların olgunlaşması için üzerine bağlayıp saracağınız bitkiler arasında köknar sakızı, üzüm yaprağı, lahana yaprağı sayılabilir. Bunların her biri iltihabın daha kolay temizlenmesine yardımcı olur.
 • Çıbanlara küle gömülerek pişirilen soğanı biraz zeytinyağı ile karıştırarak bağlayabilirsiniz. Bunu birkaç gün süreyle uygularsanız, kısa sürede çıbandan kurtulursunuz.
 • Unla birlikte biraz balı karıştırın. Bu hamuru çıbanın üzerine sarın. Bunu bir süre uygularsanız, çıban daha kolay olgunlaşacak ve irini akacaktır.
 • Yumurta akı ve nişastayla hazırladığınız karışımı çıbanın üzerine sarabilirsiniz.
 • Çıbana iyi gelen öneriler arasında en makbulü bağışıklık sistemini güçlendirecek bitkilerin ve yiyeceklerin kullanımı gelir. Bunların arasında en faydalısı sarımsaktır. Sarımsağın tüketilmesi antibiyotik etkisi yaratarak, vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Bu öncelikle çıban oluşumunu önler. Çıban bakterilerin iltihaba neden olmasıyla oluştuğundan, sarımsak bu konuda oldukça yararlı olur.
 • Maydanozu kaynatarak, suyuyla çıbanın üzerine kompres yapılabilir.
Çıbana Ne İyi Gelir

Çıbanın tedavisinde öncelikle bölgenin temiz tutulması gerekir. Bu çıbanların başka alanlara yayılmasına engel olur. Gerek bitkilerden, gerekse kara merhem olarak bilinen çıban kremini kullanarak, çıbanın kısa sürede iltihabı boşaltılabilir. Bu yapılanlar yararlı olmazsa, tek çare çıbanın cerrahi müdahale yapılarak boşaltılmasının sağlanmasıdır.

]]>
Göz Çıbanı https://www.ciban.gen.tr/goz-cibani.html Sun, 09 Dec 2018 18:04:37 +0000 Göz çıbanı, herkesin arpacık diye bildiği oluşumlardır. Özellikle göz kapağındaki enfeksiyonlar nedeniyle, göz kapağı kenarındaki meibomian bezlerindeki tıkanma sonucunda ortaya çıkan iltihaplı lezyonlardır. G Göz çıbanı, herkesin arpacık diye bildiği oluşumlardır. Özellikle göz kapağındaki enfeksiyonlar nedeniyle, göz kapağı kenarındaki meibomian bezlerindeki tıkanma sonucunda ortaya çıkan iltihaplı lezyonlardır. Göz çıbanı arpacık, it dirseği olarak ta bilinir. Göz kapaklarının altında ve üstünde bulunan bezlerin görevi gözlerin kurumasına engel olma görevini üstlenir. Bunların 8 tanesi alt göz kapağında, 12 tanesi üst göz kapağındadır. Bu bezlerdeki enfeksiyon sonucunda, irinle dolu olan ağrılı şişlikler oluşur. Göz çıbanların bir kısmı kendiliğinden boşalıp iyileşse de, bazı çıbanlara müdahale edilerek içi boşaltılabilir.

Göz çıbanı nedenleri

Göz çıbanlarının oluşma sebepleri arasında bakteriler, vitamin eksikliği ve astigmat sorunu bulunur. Göz kapağında oluşan iltihaplı çıbanlar özellikle A vitamini eksikliğinin sonucunda ortaya çıkabilir. Cildi kuru olanların, egzamaya yatkınlığı olanların göz çıbanına yatkın olduğu da bilinmektedir. Çünkü bu durumda kepeklenme ve pullanma riski artmaktadır. Göz kapağının dışında oluşan çıbanlar daha kolay belirlenerek tedavi edilir. Özellikle göz kapağının içindeki çıbanların teşhisi de tedavisi de daha zor olur. Bunların tanısı için göz kapağının dışa çevrilmesi gerekir.

Göz çıbanı tedavisi

Göz çıbanında gözde hassasiyet artışı, göz sulanması, yanma ve ağrı gibi belirtiler artış gösterir. Göz oldukça hassas bir yapı olduğundan, en küçük bir belirti bile kişiye rahatsızlık verir. Bu durumda çıbanın olduğu bölgeye sıcak suyla ıslatılan pamukla pansuman yapmak, iltihabın daha hızlı akmasına yardımcı olabilir. Gün içinde 3-4 defa sıcak pansuman yapılması tavsiye edilir. Bu hem bölgedeki kan dolaşımını hızlandırır, hem de bunun sonucunda yağ bezlerinin ağzı temizlenmiş olur. Bunun dışında iltihabın yayılmasına engel olarak, göz çıbanının başka yerlerde yayılmasına mani olur. Çıbanlara erken aşamada müdahale edilirse, antibiyotikli merhem ve damlalar sayesinde 2-3 günde iyileşme sağlanabilir. Göz çıbanları kesinlikle sıkılmamalı, eğer 1 haftada geçmeyen lezyonlar olursa, göz kapağı tümüyle şiştiyse, kızarıklık yaygınsa, kıl kökü iltihabı fazlaysa mutlaka doktora gidilmelidir.

Göz Çıbanı

Göz çıbanından korunma

Göz çıbanı tedavisinde hedef her şeyden önce çıbanın oluşmasını engellemek olmalıdır. Vücut direnci güçlü olursa, bu sorunla karşılaşmazsınız. Bakteriyel kökenli ortaya çıktığından, bağışıklık sisteminde zayıflama olduğunda sürekli tekrarlama eğilimi gösterecektir. Bunun yanında uyku düzenine dikkat edilmeli, hijyene önem verilmeli, fazla güneş ışığından sakınılmalıdır. Kronik hale gelene göz çıbanında ilaçla bile tedavi uygulama olumlu sonuçlar vermez. Bunların cerrahi olarak tedavi edilmesi, iltihabın akıtılması gerekir. Bulaşıcı özelliği bulunduğundan, aynı evde yaşayanların havluları ortak kullanmaktan kaçınması, yastıkları ayırması çok önemlidir. Kesinlikle göz çıbanı ihmale gelmeyecek,, tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Kalıcı körlüklere bile neden olabilir.

]]>
Kör Çıban https://www.ciban.gen.tr/kor-ciban.html Mon, 10 Dec 2018 01:19:25 +0000 Kör çıban, daha çok yüzde, sırtta, ensede, boyun ve sırtta görülen uzun süre iyileşme göstermeyen iltihaplı çıbanlardır. Genellikle stafilokok denilen bakterilerin kıl köklerinde başlattığı enfeksiyonun ilerl Kör çıban, daha çok yüzde, sırtta, ensede, boyun ve sırtta görülen uzun süre iyileşme göstermeyen iltihaplı çıbanlardır. Genellikle stafilokok denilen bakterilerin kıl köklerinde başlattığı enfeksiyonun ilerlemesi sonucunda ortaya çıkar. Cilt hastalıkları arasında en fazla görülen rahatsızlıktır. Enfeksiyonun oluşmasıyla şiş ve kırmızı bir şişlik ortaya çıkar. Bu büyüdükçe ağrısı artar, orta kısmında sarı beyaz renkli bir baş verir. Dışarıdan dokunulduğunda, oldukça sert olduğu görülebilir. İyice olgunlaştıktan sonra, 3-4 günde şişliğin içindeki iltihap zayıf olan bölgeden dışarıya akar. Bu aşamalarda kör çıbanın olduğu bölge çok temiz tutulmalıdır. Elle bile dokunulduğunda, ellerin temiz olması gerekir. Aksi halde kör çıban başka yerlere yayılma eğilimi gösterir.

Kör çıbanın içindeki cerahat akınca, birkaç günde üzeri kabuk bağlar. Kabuk daha sonra kılla birlikte düşer. Bu alanda küçük bir çukur şeklinde iz kalır. İz giderek azalsa da, tamamen kapanmaz. Kör çıban uzun süre baş vermeyen, iyileşmesi bile diğer çıbanlara göre daha uzun süren çıbanlardır. Bu süreçte çıbanın kesinlikle sıkılmaması, herhangi bir darbeye maruz bırakılmaması gerekir. Ayrıca giysi tahrişlerine engel olunmalı, kılların tıraş edilmesinden kaçınılmalıdır. Temizlik en önemli etkendir. Özellikle uzun süre baş vermeyen kör çıbanlarda tıbbi destek alınması tavsiye edilir.

Kör Çıban

Kör çıban tedavisinde ne yapılmalı

Normal çıbanlar gibi 3-4 günde olgunlaşmayan, kolay baş vermeyen bu çıbanların olgunlaşması için bitkilerden faydalanılabilir. Çıbanın olduğu bölge közde pişmiş soğan zeytinyağı ile karıştırılarak sarılabilir, asma yaprağı, lahana yaprağı ile sarılabilir. Bu tür bitkisel çözümlerin dışında, doktor tavsiyesiyle kara merhem denilen çıban kremi tatbik edilebilir. Bu uygulamalar düzenli olarak yapılırsa, kör çıban daha hızlı olgunlaşır ve baş verir. Çıbanın üzerine sıcak suyla ıslatılan temiz bir bezle kompres yapılması da yararlı olabilir. Bu aşamada içindeki iltihap dışarıya akabilir. Ancak bu durumda yine bölgenin temizliğine özen gösterilmeli, çıbanın olduğu yere antibiyotikli merhem sürülerek, enfeksiyonun iyileşmesi sağlanmalıdır. Kesinlikle kör çıban sıkılmamalı, üzerine baskı uygulanmamalıdır. Bölge tam olarak iyileşinceye kadar hijyen ortamı korunmalıdır. Kör çıban genellikle bağışıklık sistemi zayıf kişileri etkisi altına aldığından, vücudun direnci her zaman yüksek tutulmalıdır. Bu beslenmeye dikkat etmekle sağlanabilir.

]]>
Vücutta Çıkan Çıbanlar https://www.ciban.gen.tr/vucutta-cikan-cibanlar.html Mon, 10 Dec 2018 08:16:23 +0000 Vücutta çıkan çıbanlar, genellikle ağrılı oluşumlardır. Kıl diplerinde başlayan iltihaplanmanın ilerlemesiyle oluşan sert kitlenin olgunlaşması sonucunda içindeki iltihabın dışarıya akmasıyla kendiliğinden i Vücutta çıkan çıbanlar, genellikle ağrılı oluşumlardır. Kıl diplerinde başlayan iltihaplanmanın ilerlemesiyle oluşan sert kitlenin olgunlaşması sonucunda içindeki iltihabın dışarıya akmasıyla kendiliğinden iyileşme gösterirler. Kendiliğinden iyileşmeyen çıbanlara cerrahi olarak müdahale edilerek, içindeki iltihap akıtılır. Özellikle yayılma gösteren çıbanların tıbbi müdahaleyle iyileştirilmesi gerekir. Vücudun farklı yerlerinde çıbanlar çıkabilir. En fazla yüzde, gözlerde, boyun, ense, sırt, kaba etler, bilekler çıbanların etkilediği alanlardır. Genellikle giysilerin deriyle temas ettiği yerlerde daha fazla görülürler.

Vücutta çıkan çıbanlar neden oluşur

Ciltte genellikle stafilokok bakterisinin oluşturduğu tepkimeler sonucunda çıbanlar oluşmaktadır. Kıl köküne inen bakteri burada irinli yapının oluşmasını sağlar. Bunun dışında dengesiz beslenme, alkol tüketimi, bağışıklık sisteminin zayıf olması, yağlı besinlerin tüketimi çıban oluşumunda etkilidir. Ayrıca şeker hastalığı, cilt hastalıkları gibi etkenlerde çıbanların oluşumunda risk faktörüdür.

Çıban belirtileri

Çıbanın oluşmaya başladığı andan itibaren ciltte kızarıklık meydana gelir. Buna acıma ve ağrı eşlik eder. Hızlı bir şekilde ilerleyen oluşumun orta kısmında beyaz sarı renkli görünüm oluşur. Çıban giderek sertleşir, içi irinle dolar. Bu yapının içinde bağışıklık sisteminin gönderdiği akyuvarların ve mikropların ölü atıkları birikir. Bu esnada ciltte oluşan gerginlik en üst düzeye çıkar, ağrısı artar.

Vücutta Çıkan Çıbanlar

Çıbanların iyileşme süreci ve tedavi

Kişilerin vücut dirençlerine bağlı olarak iyileşme süreci farklılık gösterebilir. Bu süreçte çıbanların sıkılmaması, patlatılmaması gerekir. Genellikle çıbanlar kendiliğinden iltihabı akıtır. Küçük çıbanlar iz bırakmadan iyileşirken, büyüklerde iz kalma sorunu yaşanabilir. Bu nedenle erken aşamada tıbbi destek alınması yararlı olur. Özellikle burun, dudaklar ve göz çevresinde çıkan çıbanlar oldukça risklidir.

Çıbanın oluştuğu bölgenin temiz tutulması gerekir. Buraya baskı uygulanması, sıkılması, devamlı temasta bulunulması iltihabın başka alanlara yayılmasına neden olur. Eğer çıbanın hızlı bir şekilde olgunlaşması, baş vermesi isteniyorsa, bölgeye sıcak uygulama yapılabilir. Sıcak suyla ıslatılan bezle çıbanın üzerine kompres yapılması uygundur. Çıbanın büyümüş olmasına rağmen, patlamaması halinde mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Vücutta çıkan çıbanlar bu durumda cerrahi olarak boşaltılmalıdır. Bunun dışında evde gelişigüzel aletlerle çıbanların patlatılması oldukça risklidir. Bu hem enfeksiyon açısından, hem de çıbanın başka yerlere yayılması bakımından tehlikeli bir durumdur. Özellikle çıbanla birlikte hastada ateş görülüyorsa, kesinlikle ihmal edilmemelidir.

]]>
Makatta Çıban https://www.ciban.gen.tr/makatta-ciban.html Mon, 10 Dec 2018 22:10:54 +0000 Makatta çıban, kalın bağırsağın çıkışındaki rektum alanında ve anüs etrafındaki alanda iltihabın birikmesiyle oluşan perianal apselerdir. Bu lezyonlar akut enfeksiyon içerir. Makat alanında şişlik, kızarıkl Makatta çıban, kalın bağırsağın çıkışındaki rektum alanında ve anüs etrafındaki alanda iltihabın birikmesiyle oluşan perianal apselerdir. Bu lezyonlar akut enfeksiyon içerir. Makat alanında şişlik, kızarıklık ve dışkılamayla alakası olmayan devamlı bir ağrıya neden olur. Bundan yakınan kişilerde genellikle ateş yükselmesi de etkili olur. Bu şekilde makatta çıban yakınması olan kişilerin genel cerrahi uzmanı tarafından muayene edilmesi ve acilen iltihaplı çıbanın içinin boşaltılması gerekir. Bu tedaviyi medikal tedaviyle desteklemek gerekir. Yani hastaya antibiyotikli ilaç, ağrı kesici ilaçlarla, oturma banyoları tavsiye edilir.

Makattaki çıbanın içi boşaltıldıktan sonra, hastadaki ateş, ağrı ve iltihabi buğularda hızlı bir iyileşme gözlenir. Hastaların iyileşme döneminde uygulanan medikal tedavilerde bu sürecin daha konforlu geçmesine, iyileşmenin hızlı olmasına yardımcı olur. Bu çıbanların çoğunda, daha sonra fistül gelişmektedir. Bu fistüller anal kanalın içi ile dışta cilt arasında bir tünel meydana gelme durumudur. Makatta çıban sorunu olan kişilerin doktora geç gitmesi halinde, çıban tedavisinin yetersiz şekilde yapılması halinde apsenin olduğu yerde fistül gelişme riski daha fazla olur.

Makatta çıban belirtileri

Makatta çıban sorunu bulunan kişilerin makatından gelen iltihaplı akıntı olabilir. Buna ateş, üşüme, basınç, terleme ve ağrı eşlik eder. Bu etkiler oldukça rahatsızlık verici olduğundan, gecikilmeden doktora gidilmelidir. Makatta çıban apse % 90 oranında makat kanalındaki dişli çizgiye açılan 4-10 adet salgı bezindeki tıkanma ve iltihaplanma sonucunda gelişir. % 10 kadarı kalın bağırsak iltihaplarında, aşırı ishal durumundan gelişir. Bu tür çıbanlar erkeklerde kadınlara göre daha fazla görülür. Hastaların büyük bir bölümünde daha önceden oluşmuş çıban, apse öyküsü bulunur. Düzgün tedavi edilmediklerinde makatta çıban tekrarlama eğilimi gösterir.

Makatta Çıban

Makatta çıban tedavisi

Makat bölgesinde oluşan bu şekildeki apseli oluşumların tedavisinde cerrahi müdahale şarttır. İçi boşaltılan çıbanların yarattığı basınç hissi, ağrı azalma gösterir. Tam olarak iyileşme ise, 3-4 haftayı bulur. Zaten rahatsızlık veren bir oluşum olduklarından ihmal edilmemelidir. Tedavi edilmedikleri zaman, fistüller tüneller şeklinde yayılım gösterir. Kronikleşen enfeksiyonlar ise, zaman içinde kanser oluşumunda etkili olur. Makatta çıban tedavisinin ardından 2-3 ay kadar makat akıntısı devam ederse, fistül gelişimi açısından hastanın değerlendirilmesi gerekir.

]]>
Çıban https://www.ciban.gen.tr/ciban.html Tue, 11 Dec 2018 10:59:02 +0000 Çıban, vücutta genellikle cilt yüzeyinde, sırtta, kol altında, kasıklarda meydana gelen irinli şişliklerdir. Genellikle sürtünme alanlarında daha fazla görülürler. Stafilokok adı verilen bakterilerin kıl köklerin Çıban, vücutta genellikle cilt yüzeyinde, sırtta, kol altında, kasıklarda meydana gelen irinli şişliklerdir. Genellikle sürtünme alanlarında daha fazla görülürler. Stafilokok adı verilen bakterilerin kıl köklerine girmesi ve bölgeyi iltihaplandırmasıyla meydana gelir. Normalde çıbanlar tehlikeli olmasa da, tedavi edilmezse tehlikeli olabilirler. Genellikle bağışıklık sistemi zayıf olduğunda çıbanların ortay çıkması yaygındır. Bu durumda bakterinin üremesi daha hızlı olur.

Çıban nasıl oluşur

Hemen her yede görülebilen stafilokok bakterisi kıl kökünden girerek, çevredeki yağ tabakasında hızlı bir şekilde üremeye başlar. Bu alana hücum etmeye başlayan akyuvarlarla bakteriler bir savaşa başlar. Ancak birbirine üstünlük sağlayamayan bakteri ve akyuvar atıkları burada birikmeye devam eder. İlerleyen zamanda birikim şişkinliğe neden olur, deri yüzeyine doğru rahatça ilerle ve yumuşak bir kitle oluşmaya başlar. Küçük bir sivilce gibi oluşmaya başlayan çıban, giderek iri ve büyük bir kütleye sahip olur. Bunun orta kısmında beyaz renkte çıban ucu oluşmaya başlar. Vücudun her yerinde oluşabilen çıbanların en fazla yüz ve dudaklarda oluşanı tehlikelidir.

Genellikle yüzeysel alanlarda, yüzde, kulaklarda, göz kapaklarında, ense, buyun, kafa derisi, bacaklar ve  kaba etlerde görülen çıbanlar, iç oranları da etkileyebilir. Göz kapakları ve kirpik diplerinde ortaya çıkan çıbanlar arpacık olarak tanımlanır. Özellikle bu bölgelerde, kulaklarda ve burunda çıkan çıbanlar oldukça acı verir.

Çıban belirtileri nelerdir

Hafif bir kızarıklıkla başlayan çıbanlar, şişkinlik, ateş, yanma gibi etkilerle büyümeye başlar. Hızlı bir şekilde baş vermesi için, üzerine sıcak suyun içine batırılan bez konulabilir. Devamlı olarak çıban çıkaran kişilerin doktora gitmesi tavsiye edilir. Çıbanın sıkılması iltihabın yayılmasına sebep olacağından oldukça sakıncalıdır. Sıcak tatbik edildiğinde, çıbanın verdiği acı azalır. Çıban şark çıbanı, kan çıbanı, kara çıban, kör çıban gibi türlere de ayrılır.

Çıban

Çıban kimlerde görülür

Genellikle kötü beslenen, zayıf bünyeli olanlarda, alkol kullananlarda, kansızlık sorunu bulunan kişilerde, şeker hastalarında ve yağlı beslenen kişilerde çıban daha fazla meydan gelebilir. Egzama ve uyuz gibi hastalıkları olanlarda da, çıban yaygın olarak görülür.

Çıban tedavisi nasıl yapılır

Çıban tedavisinde evde limon, papatya, kekik, lavanta suyu ile yapılan kompres oldukça yararlı olur. Gerekirse kekik ve tarçın çayı içilmesi, sarımsak tüketimi faydalıdır. Böylece toksin birikmesi azaltılır, bağışıklık sistemi güçlendirilir. Yeni çıkan çıbanlarda güzel avrat otu yararlı olur. Çıbanlar kendiliğinden patlamazsa, küçük bir operasyon yapılarak içi boşaltılır. Antiseptik eriyiklerle üzeri temizlenen çıbanların temizliği çok önemlidir. Antibiyotik kullanılması, yine antibiyotik içeren pomatların kullanılması tavsiye edilir. İlaç kullanımının yanında çıbana zeytinyağı sürülebilir. Bal ve un karışımını çıbana sürmekte yararlıdır. Özellikle şeker hastaları, otoimmün rahatsızlığı olanlar ve kronik rahatsızlıkları bulunanlar çıbanlara dikkat etmelidir. Çünkü bu hastalarda çıban tedavisi oldukça zor olur. Bu hastalarda yaranın yerinin iyileşmesi bile güçtür.

]]>